štvrtok 4. apríla 2024

James Clavell - Šōgun

https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/S/compressed.photo.goodreads.com/books/1708442322i/208912929.jpgPosádka lode, ktorá sa dostala do zložitej situácie, myslí len na záchranu. Dokáže vyviaznuť živá? Čo si ľudia vytrpia? A ako táto skúsenosť ovplyvní zmýšľanie hlavného hrdinu? Ocitá sa medzi mocenskými bojmi a zisťuje, že žiť sa dá aj inak. Lodivod Blackthorne neverí, že dôjde k otrasu jeho sveta (a dokonca aj hodnôt), no život nás prekvapí, keď to najmenej čakáme.

Po diele Král Krysa som nemala pocit, že si chcem od spisovateľa prečítať ďalšiu knihu, no Šógun spôsobil veľký rozruch (vieme prečo), a tak som si povedala, že prvoradá je vždy kniha a až po dočítaní si pozriem minisériu. Som však šťastná, že som bola „donútená“ opäť sa stretnúť s týmto autorom. Teraz ma očaril a ja som netrpezlivo pretáčala stránky. Musím sa ale priznať, že príbeh sa mi aj napriek tomu zdal nekonečný. Síce bol pútavý, no mala som dojem, že strany pribúdajú, namiesto toho, aby ubúdali, no nakoniec to stálo za to. Tá prepracovanosť deja je darom pre čitateľa, len si na to musí nájsť čas. Môže sa strácať v postavách, no svet, ktorý tu bol opísaný, si dokáže živo predstaviť. Gestá, myšlienky nezostali nepovšimnuté. Autor sa snaží čo najvernejšie vykresliť hrdinov a tiež nám vysvetliť historické reálie. Človek sa dozvie mnoho informácií o Japonsku (napríklad aké pravidlá museli dodržiavať samurajovia a čo nastalo, ak ich porušili).

V tomto diele som videla všetko, čo Jamesovej druhej knihe chýbalo. Nachádzalo sa tu napätie a podrobné objasnenie toho, čo sa odohrávalo. Napočudovanie ma to vôbec nenudilo, práve naopak. Nedokázala som sa od toho odtrhnúť. Udalosti boli vzájomne prepojené.

Táto kniha obohacuje. James nám výborne priblížil hierarchiu japonskej spoločnosti a upozornil na predsudky, ktoré sa spájajú so spoznávaním odlišných kultúr. Ako si k sebe cudzinci nájdu cestu, keď si vôbec nerozumejú? Aké ľahké je niekoho odsúdiť bez snahy o pochopenie? Aj keď je príbeh drsný, plný bojov a intríg, hovorí tiež o rešpekte a porozumení. Dokonca sa občas zasmejete, lebo interakcie postáv sú úžasné. Čitateľ má pred sebou brilantný počin.

Hodnotenie: 4,5/5

 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Za každý komentár som veľmi vďačná. - autorka blogu Nathaly