piatok 16. marca 2018

Stephen King - O písaní

https://data.bux.sk/book/020/274/0202743/large-o_pisani.jpgPochádza zo skromných pomerov. Nič nedostal zadarmo, no aj tak sa môže zaradiť medzi top spisovateľov sveta.
Je majster slova. Napísal vyše päťdesiat kníh. Všetky sa tešia obľube čitateľov. V roku 2000 sa rozhodol zverejniť svoj návod na úspech.
Kniha je však aj životopisná. Vidíme, ako sa z chlapca bez otca stal uznávaný autor.


Zbožňujem Kinga, aj keď mi nie všetko sadne. No aj tak je to jeden z mojich najobľúbenejších autorov. Ako som už veľakrát písala, je to majster slova, pretože píše priamočiaro, zaujímavo, dej väčšinou nestagnuje. Je trefný a dokáže vyvolávať rôzne pocity (hlavne zhnusenie... no nezbožňujte ho), a preto by asi každý chcel vedieť, ako to robí. Ako sa dokáže dlhé roky udržať na výslní a chrliť jednu úžasnú knihu za druhou.

Možno o tom autor netuší, no vytvoril tú najlepšiu príručku kreatívneho písania, aká sa mi mohla dostať do rúk. Surovo otvára oči budúcim spisovateľom a vám dajú odrazu veci zmysel. Sú také prosté, také zrejmé, ale zabúda sa na ne. Nemohla som uveriť, že mi to ako čitateľke – „autorke“ nenapadlo skôr, ale niekto mi musel otvoriť oči. Som rada, že to bol môj obľúbený King. Hnevalo ma len to, že Stephen si pomáhal názornými príkladmi zo svojich kníh, aby nám lepšie vysvetliť niektoré situácie, ktoré môžu nastať v tvorivom procese. To spôsobilo, že mi prezradil rozuzlenie tuším štyroch diel, ktoré som si ešte nemala možnosť prečítať. Asi viete, ako sa teraz cítim... Prečo tam, preboha, nedal varovanie alebo to nespracoval inak?

Na ďalších stránkach tejto knihy sa pokúsim stručne a jednoducho vyjadriť, ako som sa k tomuto remeslu dostal, čo o ňom viem a ako sa vlastne vykonáva. Prečítate si niečo o mojej každodennej robote; prečítate si niečo o jazyku.
(str. 9)

Prvých sto strán venoval svojmu životu; aké mal detstvo s bratom a mamou, ktorá sa ich snažila uživiť sama, aké boli jeho spomienky zo školy, kedy prvýkrát pričuchol k spisovateľskému remeslu, ale aj k drogám a alkoholu a ako sa spätne pozerá na svoje závislosti, opísal to, ako sa dostal na dno, no s pomocou rodiny sa zvládol opäť postaviť na nohy a písať bez zatmenia mysle. Bol na tom až tak zle, že si písanie jednej knihy nepamätá. Na svoje temné obdobie sa pozerá s nadhľadom (aby ho priblížil aj ľuďom, ktorí si nevedia predstaviť, aké to je), ale zároveň s veľkou dávkou pravdy a sebareflexie. Pre toto ešte viac stúpol v mojich očiach. Priznal si vinu a kriticky zhodnotil seba a všetkých závislých. Ak aj nemáte radi Kinga, no sami bojujete so závislosťou alebo poznáte osobu, ktorá jej podľahla a chcete ju pochopiť, túto knihu by ste si mali prečítať.

Druhá polovica diela sa venuje písaniu (a udalosti, ktorá sa stala počas písania O písaní, no to až na konci). Ak nie ste nádejní autori, neviem, či by vás táto časť nejako obohatila. Mne veľmi pomohla a zdala sa mi zaujímavá, pretože ja už niečo píšem, chcem to konečne dokončiť a... teraz som zistila, že som skoro všetko robila zle a musím prepisovať... znovu. Na jednoduchých príkladoch Stephen ukazuje, akých chýb sa dopúšťajú (aj známi) spisovatelia a ako sa im vyhnúť, aby čitatelia viac čítali a menej kritizovali. Jednoduchosť je tá najlepšia cesta. Viac zásad, ako sa stať dobrým spisovateľom sa dočítate v knihe.

Nebavíme sa tu o súťaži krásy, morálnej olympiáde ani náboženskej viere. Ale ide tu o písanie, dofrasa, nie o umývanie auta alebo o líčenie. Ak dokážete brať písanie vážne, môžete sa pustiť do práce. Ak to nedokážete alebo nechcete, mali by ste zavrieť túto knihu a radšej robiť niečo iné.
Napríklad poumývať auto.

(str. 107)

O písaní je počin, ktorý musí mať vo svojej knižnici každý spisovateľ (či už známy alebo iba začínajúci), lebo keď človek píše, sám nevie zhodnotiť, aké chyby robí. King vám v tom pomôže a správne vás nasmeruje. Je len na vás, ktoré rady si zoberiete k srdcu a ako zlepšíte svoj rukopis. On vám odovzdal to najlepšie, čo mohol; svoje dlhoročné skúsenosti. Kniha by sa tiež mohla páčiť jeho fanúšikom, pretože je to čiastočná autobiografia, ktorá zachytáva jeho úspechy a pády a to, aká cesta ho priviedla k písaniu. 

Hodnotenie: 5/5
 
http://www.bux.sk/knihy/269929-tichy-vykrik.html

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Za každý komentár som veľmi vďačná. - autorka blogu Nathaly