piatok 10. januára 2014

Anders de la Motte - Šum

http://data.bux.sk/book/020/167/0201679/large-sum.jpg
VydavateľstvoIKAR 
Počet strán: 344
 Väzba: pevná s prebalom

Henrik HP Petersson je na úteku. Prešlo už štrnásť mesiacov od chvíle, keď ho prostredníctvom záhadného mobilu vtiahli do diabolskej hry, ktorá ho takmer stála život.
No hoci teraz má všetko, čo si môže želať – slobodu, peniaze a minimálnu zodpovednosť –, nie je spokojný. Chýbajú mu fanúšikovia z Hry. Pohodlný život ho nudí, a čím väčšmi ho trápi nespavosť, tým ťažšie odlišuje fantáziu od skutočnosti. Zavše dokonca tajne zatúži, aby si ho Hra našla.
Keď sa stretne s Annou Argosovou, odrazu akoby sa mu všetko rozjasnilo. Je presne jeho typ – bohatá, svetaskúsená a pekná. No pod jej suverénnym zovňajškom vytuší čosi znepokojujúce. Akoby sa niekoho alebo niečoho bála. A k tomu ten jej mobil...
Rebecce Norménovej sa život zjednodušil, lebo ju už nemáta minulosť. Povýšili ju na vedúcu tímu ochrankárov a do jej života vstúpil zaujímavý muž. Napriek tomu nie je spokojná. Celý jej nový život sa jej vidí neskutočný, akoby s ňou nesúvisel.
Odrazu však doň zasiahne pisateľ webovej stránky, ktorý sa skrýva za meno MayBey a prihovára sa jej, akoby sa dobre poznali. Lenže to, čo MayBey píše, vyznieva prinajmenej znepokojujúco...
Tak ako dôsledky doliehajú na HP, Rebeccu zasa začínajú prenasledovať nezodpovedané otázky. Čo je vlastne skutočnosť? Komu možno dôverovať? A dá sa vôbec chrániť pred hrozbou, ktorá možno ani neexistuje? 

Hra si Henrika zas nájde. Akú pomstu mu pripraví za to, že ju okradol o peniaze? Nechá ho spomenúť si, prečo je neradno zahrávať sa s ňou a znova mu pôjde o život. Tento scenár už poznáme. Alebo nie? Dajú sa veci ešte viac skomplikovať? Prečo by nie? Autor už v prvej časti dokázal, že vie čitateľovi vyraziť dych a mne sa zdá, že pokračovanie poňal viac dramatickejšie.

HP si zachoval svoje zlozvyky a flegmaticky spôsob života, čo ho v konečnom dôsledku postavilo aj do pozície hlavného podozrivého v prípade vraždy. Naozaj bol tak "mimo", že by dokázal zabiť? Začína sa teda vyšetrovanie na vlastnú päsť v podaní HP a to naozaj neveští nič dobré...

Keď som začala čítať druhý diel, veľmi som ľutovala, že som si ho kúpila. Všetko prebiehalo ako v spomalenom filme a akcia bola na bode mrazu. Knihu by som najradšej vyhodila von oknom, no raz už bola doma a nedalo sa nič robiť. Prečítala som ju po štyridsiatu stránku a nebavila ma, no za pár dní som sa k nej vrátila a priam ma to vtiahlo do deja. Až teraz môžem potvrdiť, že som prerušila čítanie v tom zlomovom bode. Bode, ktorý úplne zmenil chod celého diela. Dej bol čoraz lepší a lepší. Nič iné mi nezostávalo iba sa čudovať.

Na začiatku mi hlavný hrdina neskutočne liezol na nervy. Dôvod "prečo" nepoznám, no asi to bolo tým, že táto kniha mi pochuti nebola. Ale už som spomínala, že sa to nakoniec všetko zmenilo. Napočudovanie, pasáže Rebeccy boli napínavé (príjemná zmena oproti jednotke), lebo sa dostávala do samých problémov, presne ako jej brat. Tešila som sa, pretože aj nudné časti Henrika, vyvážili zaujímavé časti Rebeccy, a vtedy som bola naozaj v koncoch, ako toto pokračovanie ohodnotiť. Postupne bola už celá kniha nabitá napätím a akciou. Neboli tam žiadne hluché miesta.

Ak sa pustíte do pokračovania, vedzte, že veci, ktoré vám neboli jasné v prvej časti, sa ešte viac zamotajú a skomplikujú. Kto by to čakal? Na scéne sa objavia nové postavy, ktoré pohnú dejom a znova vás nechajú na pochybách. O Hre sa, samozrejme, stále nič podstatné nedozviete, no to nevadí, veď je aj tretí diel, takže všetko vyjde na svetlo sveta. Táto kniha je veľmi dobre napísaná, aj keď ma na začiatku veľmi sklamala, no napravila si postupne renomé. Dlho som rozmýšľala, ako ju ohodnotiť, ale keďže stagnovala "iba" do štyridsiatej strany, tak jej dávam päť hviezdičiek. Nakoniec to bolo, po tých útrapách s hluchými miestami a nudnými pasážami, vynikajúce čítanie.

Hodnotenie: 5/5

1 komentár:

  1. Téma vyzerá zaujímavo, ale nemám rada, keď sa preplieta dej viac ľudí naraz, lebo potom sa stratí napätie. :)
    fashionhappenss.blogspot.sk

    OdpovedaťOdstrániť

Za každý komentár som veľmi vďačná. - autorka blogu Nathaly