štvrtok 19. júna 2014

Stephen King - Doktor Spánok

http://data.bux.sk/book/020/212/0202126/large-doktor_spanok.jpg
VydavateľstvoIKAR 
Počet strán: 640
 Väzba: pevná s prebalom
Danny Torrance, chlapec, ktorý len o vlások unikol smrti z rúk vlastného otca v hoteli Pekná vyhliadka, sa stal mužom. Traumy z detstva ho však mátajú ďalej. Trpí aj pre svoje vlastné nadprirodzené schopnosti – žiarenie, ktoré dostal do vienka a umožňuje mu vidieť aj to, čo by malo zostať skryté. Dan Torrance je alkoholik. Sklony k pitiu zdedil po otcovi, ale pravda je aj to, že alkohol tlmí žiarenie, chráni ho pred prízrakmi, čo ho oberajú o zdravý rozum.
Dan však zistí, že zlo, ktoré v ňom alkohol prebúdza, je ešte neznesiteľnejšie ako jeho prízraky. Rozhodne sa zmeniť život. Odsťahuje sa do nového mesta, nájde si nových priateľov a pridá sa k Anonymným alkoholikom. Dokonca aj žiarenie sa v jeho novom živote stane nástrojom dobra. Dan pomáha zomierajúcim ľuďom v hospici prechádzať cez prah smrti, za čo dostane prezývku Doktor Spánok.
Potom sa však niečo stane. S Danom sa telepaticky spojí dievča s rovnakými schopnosťami, aké má on. Dan vie, že malej Abre musí pomáhať, tak ako jemu v Peknej vyhliadke pomohol šéfkuchár Dick Hallorann. Abre Stonovej ide o život. Ohrozujú ju prázdni diabli, monštrá v podobe ľudí združené v kmeni s názvom Pravý uzol. Títo dlhovekí tvorovia bez morálky a súcitu potrebujú na svoju existenciu pravidelne konzumovať to, čo nazývajú „para“ – energiu nadprirodzene nadaných detí. Takých, akým bol kedysi Danny a akým je dnes Abra, najvýdatnejší zdroj „pary“.
Poľovačka na Abru Stonovú sa začína... Napriek svojim obdivuhodným nadprirodzeným schopnostiam by zrejme bola stratená, ale našla si ochrancu – Dana Torrancea.
Kingov Doktor Spánok voľne nadväzuje na román Žiarenie (The Shining), ktorý prvý raz vyšiel v roku 1977 a preslávil ho aj rovnomenný film režiséra Stanleyho Kubricka z roku 1980 v hlavnej úlohe s nezabudnuteľným Jackom Nicholsonom. Vydavateľstvo Ikar román Žiarenie vydalo v roku 2014 v slovenskom preklade.

Dana stále máta vlastná minulosť a nedokáže sa od nej oslobodiť. Je alkoholik a bojí sa, že skončí ako jeho otec. Až po udalosti, ktorá zatrasie celým jeho životom, sa rozhodne, že takto už ďalej žiť nevládze (a hlavne nemôže). Odchádza od všetkého, čo by ho mohlo znovu vrátiť do víru alkoholizmu a začína si budovať zázemie v novom meste. Nikto ho tam nepozná, no o pár dní sa spriatelí s ľuďmi, ktorí ho vedia podržať aj v zlých časoch. Prečo ho osud zavial práve do toho mesta? Niekto potrebuje pomoc. Niekto so Žiarením. Malé dievča, Abra, ktoré ani nevie, akú moc vlastne má. Dan mal šťastie, že ho v detstve nenašli monštrá, ktoré sa živia esenciou nadaných detí. Bohužiaľ, Abra toto šťastie nemala. Tieto monštrá zabíjajú deti, aby bol ich klan, Pravý uzol, nesmrteľný a dlhoveký. Sú horší ako upíry, lebo svoje obete zabíjajú pomaly, aby dostali viac pary (esencie), ktorou sa živia. Dokáže Dan zachrániť Abru alebo budú stratení obaja?

Autor túto knihu vydal v roku 2013 a ja som bola veľmi zvedavá či si dokázal ponechať svoj typický spisovateľský štýl. Moje zistenie ma zarmútilo. Keby nebolo na obálke napísané meno, len ťažko by som uverila, že je to King. Napätie tam síce bolo, ale od spisovateľa som vždy čakala viac a on ma nikdy nesklamal. Dielo bolo veľmi dobré, lenže vôbec nebolo na úrovni toho úžasného spisovateľského génia. Niečo sa zmenilo. Vysvetlenie som našla až v autorskej poznámke, ktorá mi veľa objasnila.

Dan sľúbil, že to nepokašle, ale úprimnosť, ktorú sa pokúsil nasilu vtlačiť do tých slov, znela aj jeho vlastným ušiam falošne.
(str. 88)

 Bála som sa, že autor niektoré skutočnosti pozmení alebo sa bude snažiť do deja nasilu zakomponovať prvý diel. Nič z toho sa nekonalo. Vedel, čo robí a vedel tiež, ako má pracovať s informáciami z prvej knihy. Aké pasáže má vybrať, akú časť minulosti má spomenúť, aby sme prenikli do hlavnej postavy hlbšie a zistili, prečo sa Dan vydal otcovou cestou. Robil všetko preto,  aby sme sa rozpamätali, o čom bolo Žiarenie. (Podotýkam, že pokračovanie napísal až o niekoľko rokov neskôr, iba na Slovensku sa knihy vydali, takpovediac, spolu.

Kniha je veľmi dobrým pokračovaním vynikajúceho Žiarenia. Som rada, že čitatelia majú možnosť zistiť, čo sa stalo s Danom. Máloktorý spisovateľ sa pustí do takejto práce, tobôž nie, keď už dopredu tuší, že by tento čin mohol vyvolať rozporuplné reakcie. Aj keď stratil King svoj spisovateľský podpis, niečo, čo dával do svojich diel a hneď sme vedeli, že je to on, aj tak si Doktorom Spánkom neurobil hanbu a pokračovanie napísal kvalitne. Ak by to nebol môj obľúbený spisovateľ (a nemala by som na neho také vysoké nároky) dala by som mu vyššie hodnotenie.

Hodnotenie: 4/5
 
Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu IKAR .
Knihu si môžete kúpiť TU.

4 komentáre:

  1. Čaká v poradí, po prečítaní tohto som na ňu ešte zvedavšia :) teším sa už na ňu

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Ja sa Kinga ešte stále bojím. Prečítala som od neho len Tretie oko a hoci sa mi to páčila, ešte stále z toho mám také bizarný pocit, takže sa čítaním ďalších jeho kníh radšej ešte počkám :)

    OdpovedaťOdstrániť

Za každý komentár som veľmi vďačná. - autorka blogu Nathaly